Puckie hospicjum jeszcze bliżej chorych. W Choczewie otworzyliśmy biuro hospicjum domowego oraz wypożyczalnię sprzętu medycznego.

20 października otworzyliśmy biuro hospicjum domowego z siedzibą w Choczewie. Biuro mieści się  w Gminnym Ośrodku Zdrowia w Choczewie na I piętrze. Biuro otwarte jest w piątki w godzinach od 16.00 do 17.00.

Otwarcie biura pozwoli zmniejszyć dystans i ułatwi dostęp do opieki paliatywnej mieszkańcom Choczewa oraz okolic. Dodatkowo działać tu będzie wypożyczalnia sprzętu medycznego dla osób będących pod opieką hospicjum. Domowa opieka nad osobą chorą to współpraca holistycznego zespołu hospicyjnego z opiekunem domowym, który stanowi jej podstawę.

Medycyna paliatywna polega na tym, żeby podwyższać jakość życia człowieka w obliczu nadchodzącej śmierci. Odpowiednio dobrana terapia, pozwala choremu dobrze funkcjonować nawet w zaawansowanym stadium choroby. Istotą domowej opieki paliatywnej jest połączenie siły rodziny oraz najbliższych, z wiedzą i profesjonalizmem interdyscyplinarnego zespołu Hospicjum.

Podstawą do objęcia chorego opieką paliatywno-hospicyjną jest: zakończenie leczenia przyczynowego, posiadanie skierowania, które może wystawić lekarz rodzinny lub specjalista np. onkolog rozpoznanie u chorego jednej z wymienionej chorób:

  •  Choroba wywołana przez ludzki wirus upośledzenia odporności (HIV)
  •  Nowotwory
  •  Następstwa zapalnych chorób ośrodkowego układu nerwowego
  •  Układowe zaniki pierwotne zajmujące ośrodkowy układ nerwowy
  •  Kardiomiopatia
  •  Niewydolność oddechowa niesklasyfikowana gdzie indziej
  •  Stwardnienie rozsiane
  •  Owrzodzenie odleżynowe.

Kwalifikacja na podstawie ICD 10 jest konieczna, gdyż płatnikiem usług realizowanych przez opiekę paliatywno-hospicyjna we wszystkich zakresach czyli w Hospicjum Stacjonarnym, Hospicjum Domowym i Poradni Medycyny Paliatywnej jest NFZ. Dzięki temu opieka dla osób ubezpieczonych jest całkowicie darmowa.

Dodatkowe informacje na temat przyjęć można znaleźć na naszej stronie internetowej ➡ https://hospitium.org/kiedy-sie-do-nas-zglosic/