Bliskochorego.pl w trosce o domowych opiekunów osób chorych.
Specjalistyczna pomoc i wytchnienie dla bliskich, którzy troszczą się o chorych.

 

Obecna sytuacja pandemiczna i związana z nią niewydolność systemu opieki medycznej sprawia, że sytuacja osób opiekujących się bliskimi, którzy są nieuleczalnie chorzy staje się coraz bardziej dramatyczna. Jest to problem olbrzymiej skali – szacuje się, że w Polsce dotyczy ok. 2 mln osób. Domowi opiekunowie pozostawieni są praktycznie sami sobie zaraz po odebraniu chorego do domu ze szpitala lub placówki specjalistycznej. Wsparcie Państwa w tym zakresie jest symboliczne (np. niewielkie refundacje) w porównaniu do realnych potrzeb związanych z opieką nad nieuleczalnie chorymi. W Polsce – w przeciwieństwie do innych krajów zachodnich brak jest również tzw. „ośrodków wytchnieniowych”, które pozwalają domowym opiekunom odpocząć od ciężaru spadających na nich obowiązków.

Bliscy chorych, nie posiadający niezbędnej wiedzy i kwalifikacji, poszukują więc pomocy i wsparcia na własną rękę wszelkimi dostępnymi sposobami. Zwłaszcza, że sam temat opieki paliatywnej i jego świadomość w Polsce jest na niskim poziomie. Przyspieszona cyfryzacja rozwiązań medycznych sprawiła, że jednym z kluczowych źródeł wiedzy dla domowych opiekunów stał się dziś internet. I to właśnie tu szukają porad i praktycznych informacji. Bardzo często robią to jednak chaotycznie, nie potrafiąc właściwie ocenić wiarygodności i przydatności dostępnych w internecie zasobów. Powoduje to jedynie dodatkowy stres i frustrację. Domowi opiekunowie żyją w stresie permanentnym. Spadają na nich dodatkowe obciążenia związane z zakupem drogich leków i sprzętu do opieki nad chorymi. Cierpią na chroniczny brak czasu, który poświęcają bliskim. Bardzo często muszą też zrezygnować lub ograniczyć pracę zawodową będącą źródłem utrzymania. Problematyczna sytuacja rozciąga się stopniowo na coraz szersze kręgi rodzinne.

I właśnie taką praktyczna pomoc dajemy im dziś w postaci nowego miejsca w internecie pod adresem: bliskochorego.pl

To właśnie tu każdy domowy opiekun chcący jak najlepiej troszczyć się o chorych bliskich znajdzie praktyczną, a jednocześnie specjalistyczną wiedzę i wsparcie – wszystko podane w prosty przyjazny sposób. Dzięki osobistemu głosowi autorytetów i specjalistów od lat zajmujących się opieką paliatywną (lekarza, pielęgniarek, psychologa, fizjoterapeuty, dietetyczki) domowi opiekunowie uzyskują tu skondensowaną wiedzę, szczegółowe informacje, zindywidualizowane porady „krok po kroku”, sprawdzone rozwiązania. Stworzone w trosce o domowych opiekunów miejsce pomocy i wparcia pod adresem Bliskochorego.pl pozwala im odzyskać pewność siebie, że potrafią poradzić sobie z nową rolą, uświadamia jak wiele rzeczy potrafią robić samodzielnie oraz jak ważne jest również to, aby zadbali o siebie samych – zarówno w wymiarze fizycznym, jak i psychicznym. Tylko wtedy mogą w pełni zadbać o swoich chorych bliskich. To właśnie tu domowi opiekunowie otoczeni empatią i zaufaniem tych, którzy najlepiej ich rozumieją mogą znaleźć należną im ulgę i wytchnienie.