W naszej kulturze jesteśmy zupełnie nieprzygotowani na odchodzenie. Boimy się śmierci, 45% ludzi nie rozmawia o śmierci, 30% nawet o niej nie myśli.
Wielu osobom hospicja kojarzą się z „umieralnią” i „bezsilnością”. Zdaniem ekspertów takie miejsca powinny kojarzyć się ze spokojem w obliczu odchodzenia. Jak wynika ze statystyk, ponad połowa Polaków umiera w szpitalach, w obcym otoczeniu, gdzie bardzo często czują się zdezorientowani i samotni. Puckie Hospicjum, chce pomóc ludziom oswoić temat, który dotyczy każdego z nas i dać wskazówki, jak postępować, aby zmniejszyć cierpienie fizyczne, psychiczne oraz duchowe związane z odchodzeniem naszych bliskich.

Stworzenie Raportu nie było proste, spędziliśmy wiele godzin na badaniach oraz rozmowach z ekspertami. Ostatnie doby, przed drukiem pracowaliśmy 24 godziny na dobę, aby dopiąć wszystko na ostatni guzik. Było ciężko, ale wierzymy, że nasza praca nad Raportem opłacała się. Opieka paliatywna i hospicyjna ma za zadanie poprawić jakość życia chorych, zapobiegać bólowi oraz go uśmierzać, a także łagodzić cierpienia psychiczne – nie tylko odchodzących, ale również jego rodziny i bliskich.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z  naszym Raportem o Dobrym Umieraniu.