Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio zaprasza uczniów klas 7-8 i szkół ponadpodstawowych do udziału w konkursie „Ufam Bliskości”.

 

“O śmierci powinno mówić się wprost, ponieważ mówienie głośno o tym, co budzi lęk, sprawia, że ten lęk staje się mniejszy.” – psycholog Aleksandra Drab

Temat śmierci towarzyszy wszystkim już od najwcześniejszych lat. Strata ukochanego zwierzaka, śmierć babci, niespodziewany wypadek… A jednak rodzice często mają obawy, by poruszać ten temat. Czy słusznie?

Temat odchodzenia dla młodych osób wydaje się być  odległy. Wiele rodzin spycha śmierć do worka z napisem „tabu”. Rodzice często boją się poruszać tematu odejścia bliskiej osoby, by nie stawiać siebie i swojego dziecka w niekomfortowej sytuacji, pełnej trudnych emocji. Dlatego celem naszego konkursu jest zwrócenie Waszej uwagi na śmierć i bliskość międzyludzką podczas odchodzenia. Wasz udział w konkursie da nam wszystkim możliwość spojrzenia na śmierć w nowych kontekstach, co będzie miało wielką wartość edukacyjną zarówno dla uczestników konkursu, jak i jego obserwatorów.

Konkurs  pozwoli Wam na chwilę refleksji nad tematem śmierci i poruszy Wasze głębsze poziomy wrażliwości, do których do tej pory, być może, nie mieliście dostępu, a także pomoże zrozumieć to, że dobra śmierć jest tak naprawdę bardzo ważną częścią naszego życia.


Zadanie konkursowe:

Konkurs polega na stworzeniu krótkiego materiału video (reportaż, prezentacja, animacja, scenka rodzajowa, vlog), fotoreportażu lub pracy pisemnej (list, wiersz, wypracowanie) w obrębie jednego z dwóch obszarów tematycznych:

  • Czym dla ciebie jest dobra śmierć?
  • Słowa do moich bliskich, których już przy mnie nie ma.

*Maksymalna długość materiałów video: 5 minut

*Maksymalna długość pracy pisemnej: 3 strony maszynopisu A4

Wiedzę, która może okazać się przydatna przy wykonywaniu zadania konkursowego, znajdziecie w Raporcie o Dobrym Umieraniu.

Nagrody:

W konkursie nagrodzonych zostanie łącznie 6 osób.

Wyłonimy 3 Laureatów konkursu, którzy otrzymają:

– nagrodę rzeczową w postaci słuchawek bezprzewodowych o wartości ok. 300zł

– dyplom wrażliwości z ramienia Puckiego Hospicjum

– publikację nagrodzonej pracy w mediach społecznościowych Puckiego Hospicjum oraz na www.

Oprócz tego 3 uczestników z wyróżnieniem, otrzyma:

– nagrodę rzeczową w postaci powerbanka o wartości ok. 100zł

– dyplom wrażliwości z ramienia Puckiego Hospicjum

– publikację wyróżnionej pracy w mediach społecznościowych Puckiego Hospicjum oraz na www

 

Prace konkursowe można przesyłać do 15.03.2023, do godziny 23:59, na adres mailowy: konkursy@38pr.pl.

Ogłoszenie wyników nastąpi 24.03.2023 na Facebookowym profilu Puckiego Hospicjum.

Szczegóły w regulaminie:

Regulamin konkursu

Załączniki do regulaminu konkursu do pobrania:

-załącznik nr 1
-załącznik nr 2.

 

Czas na chwilę refleksji. Weź udział w konkursie i przełam tabu!

Jeśli czujesz potrzebę rozmowy o stracie bliskiego lub w związku tematem umierania, zgłoś się do szkolnego psychologa, pedagoga, ulubionego nauczyciela lub dorosłej osoby, którą darzysz zaufaniem.